„Kwartał Rzeczna”, czyli przyszłość Rybnika
Centrum Rybnika dzień za dniem nabiera nowych kształtów, a to za sprawą wykonywanych, a także planowanych w przyszłości inwestycji. Mowa o miejscu zwanym „Kwartał Rzeczna”, w którym miasto widzi ogromny potencjał. Istnieje już wielopoziomowy parking, a dziś do góry pną się mury budynku pawilonu artystycznego oraz TBS, w którego skład będzie wchodzić 80 mieszkań. W przyszłości jest mowa o kolejnych inwestycjach, jednak to, co dokładnie powstanie na wolnych przestrzeniach na razie pozostaje tajemnicą.
O kolejnych elementach zabudowy w centrum miasta wypowiedział się Prezydent Rybnika, Piotr Kuczera oraz kierownik budowy Wojciech Czyż.
– Znajdujemy się w miejscu nazywanym „Kwartał Rzeczna” Do prehistorii należą już czasy, kiedy budowaliśmy parking wielopoziomowy, a on był pierwszym elementem tego układu który tutaj mamy. Kolejnymi elementami tej układanki był budynek TBS-u, w oparciu o zachowanie części architektury, która tutaj się znajdowała, a która była w stanie… dość dramatycznym. Zaraz obok TBS-u pawilon artystyczny, jako ten element który ma nam dopełnić cały ten teren. Na tym terenie będziemy mieli jeszcze jedną działkę, na której stoi dziś zaplecze budowy TBS-u, ale w przyszłości być może powstanie tam budynek biurowy, a może kolejne mieszkania. Tak czy inaczej w ciągu najbliższych dwóch lat około 90 procent tej powierzchni zostanie zagospodarowane – mówi Prezydent Miasta Rybnik.
Na budowie bloku w którym TBS stworzy 80 mieszkań prace idą sprawnie. Obecnie prowadzimy roboty żelbetowe – konstrukcyjne. W tej chwili jesteśmy na etapie wykonania stropu nad trzecią kondygnacją i jest to połowa docelowej wysokości tego budynku, więc jeszcze trochę pracy nas czeka. Wykonaliśmy też część konstrukcji stalowej, która będzie nam łączyła te trzy niezależnie stojące od siebie budynki. Czyli od czwartej kondygnacji budynek tworzy już jedną całość – mówi kierownik budowy.
Wspomniał też o sąsiednich budynkach, które stoją przy ul. Hallera. Co prawda nie są one częścią zabudowy, ale kierując się chęcią zachowania harmonii krajobrazu architektonicznego podjęto się remontu dwóch zabytkowych kamienic z czerwonej cegły.
Obecnie wykonujemy tam instalację elektryczną, roboty tynkarskie, przebudowaliśmy już także sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej przy ulicy Hallera – dodaje kierownik budowy.